37 letá pacientka Rizika: Febrilní křeče v předškolním věku. 1.záchvat: Ve 12 letech. Popis záchvatů: Ošklivý pocit, zejména kolem žaludku, chce se napít, potom nereaguje, má vyděšený výraz, divně se chová, někdy mumlá a chrčí. Prodělala 2 generalizované záchvaty za život. Frekvence záchvatů: 3-4/měsíc s převahou před menstruací. V těhotenství se vždy zlepšila. FA: Postupně užívala CBZ, ETS, dlouhodobě PRM, při jehož snížení se vždy zhoršila, naposledy v kombinaci s malou dávkou TPM. Po video-EEG byla upravena terapie, nasazen LEV v dostatečné dávce, s částečným zlepšením, po redukci PRM se stav pacientky opět zhoršil, a proto byl vrácen zpět.
MRI
|
Popis: Zachyceny byly 2 uniformní záchvaty, které začínají nepříjemným pocitem, epigastrickou aurou, která přechází v neklid, pacientka se posazuje, má automatismy na LHK a dystonii vpravo, ke konci záchvatu je semireaktivní, po záchvatu mírně dezorientována časem, s lehkou anomickou dysfázií, na záchvat má amnézii.
Výkon: Pacientka byla indikována k anteromediální temporální resekci vlevo s peroperační kortikografií.
Histologie: Skleróza hipokampu, bez dysplastických změn v oblasti temporálního pólu.
Výsledek: Jedná se o typickou MTLE/HS vlevo s dobrým pooperačním průběhem.
Pacientka od operace nyní již 2 roky bez záchvatů, postupně je redukována terapie. . |
Kazuistika 1
Přepnout na celou obrazovku
![]() |
Tato kazuistika popisuje pacientku s typickou anamnézou, klinickými i morfologickými známkami temporální epilepsie při meziotemporální skleróze vlevo. Klasický je histologický nález a velmi příznivý pooperační průběh. Za zmínku stojí délka trvání onemocnění se zavedeným farmakologickým rituálem v kontrastu k současné dobré dostupnosti vyšetřovacích metod a relativní jednoduchosti operačního řešení TLE. Snad vzhledem k tomu stojí níže popsaná kazuistika za uvedení.
Tomáš Nežádal