31 letá pacientka (v době operace) Rizika: Bez časného nebo pozdního rizika pro vznik záchvatů. Prodělala EPH gestózu, adnexektomii, konizaci čípku. V době přijetí byla bez zaměstnání s četnými rodinnými, matrimoniálními problémy. Začátek záchvatů: Ve 29 letech. Popis záchvatů: Mírná nauzea, kyselý pocit v ústech, stoupání tepla do hlavy, tlak na hrudi, propadání, opocení, někdy následuje nesoustředění, zmatenost, hůře reaguje. Frekvence záchvatů: Několik do týdne, někdy se zmnožením před menstruací. Antikoncepce neměla na záchvaty vliv. FA: Užívala CBZ bez efektu, LTG s projevy exantému, několik typů SSRI a benzodiazepinů bez výraznějšího efektu. Po video-EEG monitorování nasazený LEV v maximální tolerované dávce neměl výraznější efekt.
MRI
|
Popis: Zachyceny byly 2 stejné, typické, neoznačené záchvaty s pocitem změny chuti, rozhlížením, nutkáním napít se, mírným grimasováním a nenápadnými končetinovými automatismy, v trvání do 2 minut. Na záchvat měla amnézii.
Výkon: Anteromediální temporální resekce vpravo.
Histologie: Hipokampální skleróza.
Výsledek: Pacientka je 3 roky od operace bez epileptických záchvatů, přetrvávají úzkostné projevy odlišného charakteru, efekt má SSRI, při kontrolních video-EEG nebyl epileptický záchvat zachycen, v dlouhodobém EEG záznamu se nevyskytla epileptiformní abnormita. . |
Kazuistika 10
Přepnout na celou obrazovku
![]() |
Pacientka byla původně doporučena k video-EEG monitorování pro suspektní záchvatové onemocnění neepileptické psychogenní etiologie. Při monitorování byly prokázány epileptické záchvaty z nedominantního spánkového laloku s iktálním pitím. Na základě MRI obrazu odpovídajícímu MTS, hypometabolismu na PET a souhlasnému video-EEG bylo indikováno operační řešení. Při peroperační kortikografii nalézáme výraznou epileptiformní abnormitu anterobazomeziálně a po resekci v histologickém preparátu hipokampální sklerózu. Nastává zlepšení, nicméně se objevují odlišné záchvatové projevy s převahou úzkosti, někdy se zárazem v aktivitě. Psychiatr a psycholog se kloní k diagnóze disociační a panické poruchy (stejně jako před operací). SSRI jsou nasazena s přechodným efektem, antiepileptika naopak vysazena bez zhoršení. Dvakrát provedeno týdenní video-EEG monitorování, s nespecifickými klinickými projevy, bez epileptiformní abnormity po celou dobu natáčení. Stav hodnotíme jako kompenzované epileptické onemocnění, v současné době s „ pravými “ psychogenními záchvaty.